Jaký typ biothane uždění vybrat pro vytrvalostní ježdění?

Jaký typ biothane uždění vybrat pro vytrvalostní ježdění?

V první řadě je potřeba si uvědomit, na co vlastně uzdečku potřebujete.

Pokud jezdíte převážně anglické ježdění a chcete využívat výhod biothane (neplesniví, má krásné barvy, voda mu dělá vysloveně dobře, tak místo mazání se jen opláchne ve vodě) bude pro vás asi správnou volbou anglická uzdečka bez nánosníku. Máte-li koně, který je tužší a tvrdší v hubě, pak potřebujete anglickou uzdečku s nánosníkem. Tito koně mohou totiž více otevírat hubu a kroutit čelistí, když mají plnit požadavky jezdce. Pro tyto koně je tedy určená uzdečka s nánosníkem. Ve vytrvalosti je povolená i uzdečka s kombinovaným nánosníkem, jen mějte na paměti, že výstroj nesmí zraňovat, nebo příliš omezovat koně. Řemínky nánosníku tedy nesmí být příliš utažené.

 

Chcete vyzkoušet jezdit převážně vytrvalost? V každé přestávce mezi koly potřebujete, aby se vám kůň pořádně nažral a napil. To samozřejmě může i s udidlem, ale určitě se mu líp relaxuje s prázdnou hubou. Někteří koně dokonce s udidlem nežerou a nepijí.  Bude tedy pro vás vhodnou volbou některá z typů endurance uzdeček. Ty jsou vyrobeny tak, aby šlo udidlo koni jednoduše a rychle vyndat. Jde přeci také o čas, jak rychle vstoupíte do Vetgate. Tyto uzdečky navíc většinou umožňují i jízdu bez udidla ve chvíli, kdy koník už odpustil počáteční páru a je zvladatelný.

V této chvíli máte možnost výběru od levnějších - například uzdečka k provazové ohlávce. Ta se skládá jen z čelenky a lícnic a jednoduše – patenty se přicvakne k provazovce.

Nebo vyberete dražší model a tam už asi záleží spíš na vkusu. Jemné a krásné jsou tzv. Slimky vyrobené jen z tenkého 12 mm silného biothane s možností pořízení s čelenkou, nebo bez čelenky. Uzdečka bez čelenky je oblíbená hlavně u majitelů koní, kteří se bojí o uši.

 

 

Nejprodávanějším typem endurance uzdečky je uzdečka, která se skládá z biothane ohlávky a udidlo je krátkými lícnicemi s karabinkami přicvakáváno na kroužky na ohlávce.

A samozřejmě velice oblíbená je i uzdečka s patenty, kdy je na koni opět biothane ohlávka, ale udidlo je na lícnicích s čelenkou a tato součást uzdečky se stejně jako typ k provazové ohlávce přicvakává patenty.

 

Další kapitolou jsou jezdci, kteří jezdí bez udidla. Někteří koně prostě udidlo nesnesou. Ale bezudidlové uždění není jen pro ně. I koně dobře přiježdění a zvladatelní mohou chodit endurance závody bez udidla, pravidla zakazují jen to, co příliš omezuje, nebo zraňuje koně.  Nejostřejší  bezudidlové uždění je hackamore. Ostrost tohoto uždění je daná délkou ramen (které působí jako páka) šířkou nánosníku a samozřejmě rukou jezdce.

 

Jemnější variantou se sidepull. I tady využíváme částečně páku, ale už v menší míře, než u hackamrore.

 

Někteří koně prefefují Bitless Bridle tzv. zkřížené uždění. Nevyužívá přitom pákového systému, ale funguje na bázi přímého tlaku, který koně chápou nejlépe. Při zatažení jedné otěže kůň cítí tlak na stejnostranné straně nosu a opačné straně týlu. Mimoto kříž působí i zespodu křížem na spodní čelist.

 

 

Vybrali jste si uzdečku? Tak pokračujeme výběrem kování. Nabízíme tři typy.

Máte možnost vybrat z tří typů kování:

Chrom má stříbrnou barvu, je nejlevnější a méně odolný vůči reznutí.

Mosaz má zlatou barvu, je dražší, pevnější, nerezne, jen časem získává tmavší barvu.

Nerez má stříbrnou barvu, je vyroben z prvotřídní oceli, svařený argonem. Má vysokou pevnost i odolnost vůči slané vodě.

 

 

No a teď už jen vybrat barvu, ale s tím vám neporadím.